ادامه زندگی زناشویی در کنار همسری با اسکیزوفرنی چگونه است؟

هر زندگی ای بالا و پایین های خود را دارد. اما با اینکه در هنگام عقد میگوییم که “در شادی و غم در کنار یکدیگر هستیم” آیا باز هم راهی برای ادامه این زندگی هست؟ در حالیکه دشواری های این زندگی یک فاکتور مهم محسوب می شود، زندگی زناشویی آنها می تواند در صورت حمایت همسر فرد، ادامه یابد.

اکثر افرادی که در زندگی زناشویی، اسکیزوفرنی دارند، هنگامی که با همسر خود آشنا شده بودند این بیماری را نداشته اند. دکتر اونگور ، رئیس بخش اسکیزوفرنی بیمارستان مل لین آمریکا میگوید “اسکیزوفرنی امکان ساخت روابط محکم را سخت میکند و مردم ترجیح می دهند مجرد بمانند”.

برای کسانی که پارتنر آنها در زمانی که رابطه شان را آغاز کرده بودند سالم بوده است، شروع اسکیزوفرنی یک شوک محسوب می شود. اسکیزوفرنی می تواند شخصیت و رفتار فرد را عوض کند و علائم این بیماری، موجب می شود دوست داشتن و حمایت از همسر سخت و رابطه شان سرد شود.

مراقبت از همسری با بیماری اسکیزوفرنی

فرانک بارن، که خودش نوعی از اسکیزوفرنی را دارد می گوید: وقتی کسی به تازگی متوجه می شود که اسکیزوفرنی دارد، نزدیکان فرد می توانند با همدردی کردن با فرد بیمار، به او کمک کنند و بهترین چیز این است که به او بگویند که دوستش دارند و به او اهمیت می دهند و داشتن اسکیزوفرنی، چیزی را درباره دوست داشتن آنها تغییر نمی دهد”.

مراقبت عاطفی از یک فرد مبتلا به اسکیزوفرنی کاری است سخت و خسته کنننده. همسران افراد اسکیزوفرنی اعتقاد دارند که دو چیز است که می تواند منجر به شکست رابطه آنها شود:

فرد مبتلا باید درمان را قبول داشته باشد. اسکیزوفرنی درمان نشده می تواند باعث شود فرد رفتارهای بی قاعده ای از خود نشان دهد. و همسر فرد ممکن است خود را در ملاء خشونت های کلامی و کمبود احساس و اتهامات توهمی فرد ببیند. یک رابطه سالم، این موارد را تحمل نمی‌کند.

همسر فرد باید یک سیستم پشتیبانی ایجاد کند. اسکیزوفرنی سبب می شود که فرد مبتلا نیازهای احساسی شریک خود را نتواند ببیند ، بنابراین شما باید سیستم پشتیبانی درونی خود را خارج از رابطه تان بنا کنید. کسانی که از فرد مبتلا مراقبت میکنند احتمال دارد که دچار افسردگی شوند، بنابراین مهم است که به حمایت های سلامت روان دسترسی داشته باشند. مثلا به یک روانشناس یا درمانگر خانواده. دوستان و خانواده می توانند یک گوش شنوا باشند برای همسر فرد مبتلا تا گاهی حواس او را از زندگی سخت خود پرت کنند و زندگی نرمالی را برایش فراهم کنند.

هر دو شریک زندگی، باید با هم ارتباط برقرار کنند. روابط باز و روشن می تواند به هر دو طرف رابطه کمک کند تا حمایت لازم را از طرف دیگر بگیرند و نیازها و خواسته های یکدیگر را از رابطه شان بهتر درک کنند. علاوه بر درمان های معمول، زوج درمانی می‌تواند به هر دو طرف کمک کند تا با اثراتی که اسکیزوفرنی بر روی رابطه می گذارد مقابله کنند. ادامه مطلب ..

دریافت مقاله
For more information, please call us at
http://boum.ir/